PRZYCINANIE LAWENDY

przycinanie_lawendy wąskolistnej

Coroczne przycinanie sprawi, że lawenda będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni kształt.
Jest to zabieg wręcz obowiązkowy w uprawie lawendy.
Brak cięcia sprawia, że krzewy szybko stracą atrakcyjny wygląd, ogołacając się w środku i płożąc po ziemi.
Przycinanie krzewów jest niezbędne i należy to robić już od najmniejszej sadzonki, przycinając tylko zielone pędy.
Takie cięcie spowoduje, że lawenda zrobi się gęsta i krzaczasta, co będzie skutkowało większą ilością kwiatów w kolejnych sezonach.

Poniżej prezentujemy dwie metodyki stosowane podczas realizowania procesu cięcia lawendy - rekomendujemy pierwszą:

PIERWSZA - BEZ KWIATÓW W PIERWSZYM ROKU:

Jeżeli chcemy, aby roślina się szybkiej zagęściła i kwitła obficiej w kolejnych latach to możemy w pierwszym roku poświecić kwiaty i po około 2 tygodniach od posadzenia jej do gruntu już rozpocząć cięcie formujące, które będziemy powtarzać w pierwszym sezonie cyklicznie co około 2-3 tygodnie (tym samym nie dopuszczając do kwitnięcia). Sporo Klientów i plantatorów stosuje taką praktykę.

DRUGA - Z KWIATAMI W PIERWSZYM ROKU:

Tutaj mamy dwie drogi - jedną z nich jest metoda obejmująca cięcie jesienne i wiosenne. Można tez zastosować inną - na przykład polegająca tylko na cięciu wiosennym.

CIĘCIE JESIENNE

Ścinamy przekwitnięte kwiatostany (jeżeli roślina zakwitnie ponownie to ponawiamy cięcie kwiatostanów w okolicy połowy września). Jeżeli pojawi się kolejne kwitnięcie lub kwiatostan nie przekwitnie to NIE realizujemy tego cięcia i czekamy do cięcia wiosennego.

CIĘCIE WIOSENNE

Cięcie wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, przycinając gałązki formujemy krzew w kształt kuli. Taka forma krzewu umożliwia dostęp powietrza do wnętrza krzewu z każdej strony, co zapobiega podgniwaniu wewnętrznych gałązek oraz zapewnia odpowiednie oświetlenie wszystkich pędów.

CIĘCIE ODMŁADZAJĄCE
(zwane również jako ratunkowe, radykalne lub ostatniej szansy)

Cięcie odmładzające stosuje się dla roślin zaniedbanych, o nieregularnym pokroju, dawno nie przycinanych lub starszych krzewów mocno zdrewniałych, które chcemy odmłodzić. Cięcie wykonujemy na przełomie marca i kwietnia.

.

Lawenda sadzonki

.

UWAGA DO WSZYSTKICH RODZAJÓW CIĘCIA

Proces przycinania rozpoczynamy najlepiej z rana, w suchy, ciepły i słoneczny dzień (dodatnie temperatury),
najlepiej ostrymi nożyczkami, sekatorem itp.  Zalecane jest przed przycięciem wyparzyć narzędzie tnące
i po całkowitym jego ostygnięciu dopiero rozpocząć proces cięcia. Dzięki takiej sterylności zmniejszamy prawdopodobieństwo przenoszenia chorób.